Stor solig hörnbalkong med plats för såväl middagar som mingel. Detta hem beläget mitt i de trendigaste kvarteren är en ren funkisdröm med en optimal planlösning för det sociala livet. Umgängesytorna är enastående, rymligt och socialt, och ligger i öppen planlösning mot kök och balkong vilket förlänger sällskapsytorna. Högklassigt och smakfullt hem som vackert binds samman av rofylldhet, ljusflöde, enhetligt trägolv, luftiga ytor, spegeldörrar, stora fönsterpartier i två väderstreck och generös takhöjd vilket höjer atmosfären ytterligare. Rofyllt sovrum med god förvaring i garderobsvägg. Badrum med förberedd el för tvättmaskin. Lägg därtill de spatiösa sällskapsytorna så har ni en representativ och härlig 2,5:a som lämpar sig för det kräsna paret eller singeln som önskar generösa umgängesytor för att kunna samla vännerna. Bo bekvämt på lyxig yta med hela stadens utbud direkt utanför porten. Välkommen hem till Bondegatan 45!
HALL OCH INNERHALLRedan i hallen möts man av den härliga takhöjden och det enhetliga trägolvet. Inbyggd klädkammare och plats för avhängning. Innerhallen har bra förvaring i garderobsvägg. Ytan kan förslagsvis omdisponeras till kök likt andra lägenheter gjort för att skapa ytterligare ett sovrum.
SÄLLSKAPSRUM
Fullkomligt ljuvligt sällskapsrum med stora fönsterpartier i två väderstreck och utgången till den stora hörnbalkongen. Generösa ytor som inbjuder till stora middagar och mingel då rummet ligger i öppen planlösning mot köket med matsalen som en given mittpunkt. Härlig takhöjd som i kombination med de stora fönstren med djupa nischer ger en härlig atmosfär och rymd.
HÖRNBALKONG
Fullkomligt ljuvlig och möblerbar balkong i sydväst med vy mot Vitabergsparkens kulturhus och grönska samt skatteskrapans resliga siluett och ljusspel. Gott om plats för såväl matbord, loungegrupp och planteringar.
KÖK
Stilfullt kök i ljusa toner. Vita snickerier med mörk stenbänk och vitt bistrokakel upp på vägg. Köket ligger i öppen social planlösning mot matsal, sällskapsrum och balkong vilket förlänger umgängesytorna ytterligare. Rustika pardörrar skiljer av mot matsalen. Full maskinell utrustning med kyl/frys, spis med keramikhäll, fläkt och integrerad diskmaskin.
SOVRUM
Rogivande sovrum med plats för dubbelsäng och sängbord. Bra förvaring i rymlig garderobsvägg. Även i detta rum går det vackra trägolvet igen samt rofylld ton på vägg.
BADRUM
Kaklat badrum. Förberedd el och plats för tvättmaskin. Dusch, badrumsskåp och handdukstork.