Med eftersökt läge på Birger Jarlsgatan i vacker, ostörd fastighet som stoltserar med putsad fasad och praktfull arkitektur finns denna enastående tvåa om 45 kvadratmeter. Tack vare att varje kvadratmeter nyttjas på bästa sätt lämpar sig lägenheten såväl för paret som för singeln med högt ställda krav. Bostaden erbjuder charm och atmosfär utöver det vanliga med en generös och väl tilltagen takhöjd, klassisk stavparkett i fiskbensmönster och fina detaljer. Lägg därtill att allt är renoverat och mycket smakfullt så har ni en drömlägenhet för er med höga krav på både läge och komfort. Huset byggdes år 1929, ritades av Sven Wallander och bär 20-talsklassicismens tydliga drag. Något som utmärker fastigheten är den vackert anlagda trädgården som består av Arvids terrass och Rosenterrassen med sittplatser och grillmöjligheter. Föreningen omfattar 284 lägenheter, 6 hyreslokaler och 40 parkeringsplatser. Föreningen har god ekonomi och äger marken. Välkommen till kvarteren ni aldrig vill lämna!
HALLSmart och välutnyttjad.
Via en kraftig ytterdörr välkomnas man in i den rymliga hallen. Här finns nyslipad stavparkett i fiskbensmönster, vitmålade väggar och en generös dubbelgarderob för ytterkläder.
KÖK
Trivsamt och välutrustat.
I den rymliga hallen finns ett trivsamt kök med vita högblanka luckor och vitt kakel i tegelstensmönster ovan arbetsbänk i massivt trä. Bra med förvaring och arbetsyta. Nya infällda led spotlights i tak ger bra arbetsbelysning. Vitvaror i rostfri design med glashäll, inbyggnadsugn, spisfläkt och kyl/frys. Ny helintegrerad diskmaskin 2024. Generös matplats för fyra personer.
BADRUM
Renoverat och fräscht.
Stilsäkert badrum där diskreta materialval i kombination med lyxiga detaljer skapar en skön "hotellkänsla" i sammanhållen sober stil. Badrummet har vitt kakel på väggarna och mörkt klinkergolv. Rymlig duschplats med glasvägg och handduksvärmare. Handfat med kommod i vitt och tillhörande spegel i ren modern stil. Väggskåp och sober belysning från infällda spotlights i tak.
SÄLLSKAPSRUM
Fint ljus från generöst fönster i väster.
Enastående vackert sällskapsrum med nyslipad stavparkett i fiskbensmönster och nymålade väggar. Ett fint spröjsat fönster med djupa nischer gör det hela mera trivsamt. Stor klädkammare i gammal fin stil med spegeldörr och full takhöjd ger massor av förvaring. I dörrpost mot hall finns infällda spotlights.
SOVRUM
Plats för en dubbelsäng.
Mysigt sovrum med gott om plats för en dubbelsäng. Här erbjuds körsbärsparkett, målade väggar och spröjsat fönster med djupa nischer. Bra förvaring i två garderober samt fyra överskåp.
Lägenheten är genomgående i bra skick och mycket välplanerad.