Sonja Kovalevskys Gata 3, 3tr

Visa alla bilder

Modernt och välplanerat; dröm 2:a nära allt i expansivt område. Garage i huset.

Välkommen till denna perfekt planerade 2:a med exklusiva materialval, gott om förvaring, rofyllt läge mot gård i nytt attraktivt område. Läget kan inte bli bättre, runt hörnet från KI och endast 10-15 minuter från city. Välplanerat med fullutrustat kök, härlig balkong, social planlösning, sovrum med plats för dubbelsäng och lyxigt badrum med tvättmaskin.
Här bor man med alla bekvämligheter som stora hissar, garage i huset och i ett hem som har all utrustning man kan behöva. Förutom fullutrustat kök, badrum med tvättmaskin/torktumlare (kombimaskin), gott om förvaring i garderober och klädkammare så bjuder hemmet på en härlig rymd med de stora fönstren i både vardagsrum och sovrum.

Adress
Sonja Kovalevskys Gata 3, 3tr
Antal rum
2 rum om 49 kvm
Avgift
2 695 kr/mån
Visningstider
Kontakta mäklaren för visning.
Aktuellt bud Kontakta mäklaren.
Ansvarig mäklare
Marcus Strömberg
HAN2614161E52724C4684293BC83755ECAE
Reg. fastighetsmäklare 0709-353621 Maila mig
 Sonja Kovalevskys Gata 3, 3tr
Förstora bild
 Sonja Kovalevskys Gata 3, 3tr
Förstora bild
 Sonja Kovalevskys Gata 3, 3tr
Förstora bild
 Sonja Kovalevskys Gata 3, 3tr
Förstora bild

Vill du veta värdet
på din bostad?

Har du frågor eller vill boka en
kostnadsfri värdering är du
alltid välkommen att kontakta mig.

 Sonja Kovalevskys Gata 3, 3tr
Förstora bild
 Sonja Kovalevskys Gata 3, 3tr
Förstora bild
 Sonja Kovalevskys Gata 3, 3tr
Förstora bild
 Sonja Kovalevskys Gata 3, 3tr
Förstora bild
 Sonja Kovalevskys Gata 3, 3tr
Förstora bild
 Sonja Kovalevskys Gata 3, 3tr
Förstora bild
 Sonja Kovalevskys Gata 3, 3tr
Förstora bild
 Sonja Kovalevskys Gata 3, 3tr
Förstora bild
 Sonja Kovalevskys Gata 3, 3tr
Förstora bild
 Sonja Kovalevskys Gata 3, 3tr
Förstora bild
 Sonja Kovalevskys Gata 3, 3tr
Förstora bild
 Sonja Kovalevskys Gata 3, 3tr
Förstora bild
 Sonja Kovalevskys Gata 3, 3tr
Förstora bild
 Sonja Kovalevskys Gata 3, 3tr
Förstora bild
 Sonja Kovalevskys Gata 3, 3tr
Förstora bild
Lägenheten disponeras enligt följande:

HALL:
Hall med gott om förvaring i stor garderob med spegeldörrar.

BADRUM:
Exklusivt och modernt badrum med fina materialval. Marmor på golv och vägg samt bänkskivor. Platsbyggd förvaring, dold tvättmaskin och dusch bakom glasväggar.

KÖK:
Fullutrustat kök i vitt med bänkskiva i marmor. Köket är utrustat med spis, ugn, micro, kyl/frys samt diskmaskin.

RUM:
Stort och socialt vardagsrum med gott om utrymme för matplats för 4-6 personer invid köket, soffgrupp invid fönstren och tv-möbel. De stora glasade balkongdörrarna ger fantastiskt ljusinsläpp i hela hemmet.

BALKONG:
Längsgående balkong med gott om plats för såväl matbord för två, som hemmaodlingen och en läshörna.

SOVRUM:
Ett rofyllt sovrum, sobert färgsatt med gott om förvaring i stor garderob och separat klädkammare mellan badrummet och sovrummet. En extra lyx är att man kan gå in i badrum från både hall och sovrum.
Adress
Sonja Kovalevskys Gata 3, 3tr, 113 65 Stockholm
Typ
Lägenhet, lghnr 2037
Antal rum
2 + kök
Boarea
49 kvm (enligt föreningens information)
Byggår
2017
Upplåtelseform
Bostadsrätt
Våningsplan
Våning 3 av 11. Hiss finns.
Andel av årsavgift
0.27964%
Nettoskuldsättning
Månadsavgift
2 695 kr/mån inkl. XXX Tillkommer ett obligatoriskt tillägg om 109 kr/mån för bredband. Total avgift i dagsläget är 2804 kr/mån. El och varmvatten debiteras den boende enligt faktisk förbrukning månadsvis med eftersläpning.

Lägenhetens driftkostnad består av hushållsel ca 2 200 kr/år. Kostnad för varmvatten tillkommer på avgiften.

Lägenheten har nyttjanderätten till ett förråd.
Namn
Brf Haga Nova
Byggnadsår
2017
Uppvärmning
Fjärrvärme
Organisationsform
Bostadsrätt
Org.nummer
769630-4547
Föreningen äger marken?
Marken innehas med äganderätt.
Äkta/oäkta förening?
Äkta
Antal lägenheter
276 st
Antal lokaler
10 st
Renoveringar
Haga Nova var redo för inflyttning 2017 och fastigheten har inga större renoveringar genomförda.
Parkering
I föreningen finns ett garage med 189 parkeringsplatser varav 72 platser med laddstolpe och 10 är MC-platser. Garagenedfarten ligger på Sonja Kovalevskys Gata 7. Kostnaden för medlemmar att hyra vanlig garageplats är 2295 kr/mån och en plats med laddmöjlighet 2550 kr/mån. (Information inhämtad från föreningens hemsida 2026-02-10)
TV/bredband
Fastigheten är ansluten till Telenors fibernät. Samtliga lägenheter har ett basutbud av TV-kanaler via fiber och bredband med hastigheten 500 Mbps, som debiteras mot en obligatorisk avgift om 109 kr/mån. (Information inhämtad från föreningens hemsida 2026-02-10)
Överlåtelseavgift
1480 kr (betalas av köpare)
Pantsättningsavgift
592 kr
Tillåts juridisk person?
Nej
Tillåts delat ägande?
Föreningen tillåter max tre delägare av lägenheterna.
Gemensamma utrymmen
Föreningen tillhandahåller till dess medlemmar; gemensam innergård, två övernattningslägenheter, barnvagnsrum och cykelförråd. Samt 63 uthyrningsbara förråd som kan hyras av boende för extra kostnad.
Övrigt
El och varmvatten:
Föreningen tillämpar individuell mätning och debitering av faktisk förbrukning av el och varmvatten. Föreningen har ett centralt upphandlat elavtal, du som medlem kan alltså inte teckna ett eget.
Allmänt om föreningen
Brf Haga Nova är en äkta bostadsrättsförening. I föreningen finns 276 lägenheter, samtliga är upplåtna med bostadsrätt. Finns även 8 hyresrättslokaler och 2 bostadsrättslokaler.

Föreningen förvärvade fastigheten år 2016 och marken innehas med äganderätt. Fastigheten innefattar adresserna Gävlegatan 26-32, Hagaesplanaden 52-56, Norra stationsgatan 76-78 och Sonja Kovalevskys gata 3-11.
Hagastaden är Vasastans nya stadskärna som blir en del av innerstan och binder samman Stockholm med Solna. I Hagastaden finns mycket bra matbutiker i form av Hemköp och Willys Hemma strax utanför porten. Här finns även gym, systembolag, caféer och snabbmatsrestauranger. Byggnaderna i området är moderna och påkostade, här finns flera av Stockholms just nu omtalade byggprojekt som de två skyskraporna Norra Tornen och kvarteret Hagaterrassen. I Hagastaden möts gammalt och nytt, modern och spännande arkitektur möter Vasastans äldre bebyggelse. Norra Stationsparken är en underbar grön oas med promenadstråk, lekplatser och vattenspeglar. En grön passage som leder ner mot Hagaparken. För att läsa mer om området, se gärna: http://hagastaden.se