Valhallavägen 2, 4tr

Visa alla bilder

Denna bostad är såldTrevlig 3:a i barnvänlig förening. Grönskande innergård med lekplats. Garage i huset. Stor hiss.

Direkt invid Hagaparkens grönska och på promenadavstånd till såväl Odenplan som Stureplan finner ni här ett perfekt planerat hem – utmärkt för såväl paret som familjen. Hemmet bjudet på ett stort socialt vardagsrum som passar lika bra för bjudningar som barnlek, fullutrustat kök med generösa arbetsytor och gott om förvaring, badrum med utrymme för både badkar och tvättmaskin, samt två väldisponerade sovrum som båda rymmer dubbelsäng och skrivbord/arbetsplats om man vill. Med garage i huset, grönskande innergård med lekplats och stor hiss finns här alla bekvämligheter man kan behöva. Välskött äkta förening med stora lokalintäkter, 2684kr/kvm i belåning och låga avgifter.

Adress
Valhallavägen 2, 4tr
Antal rum
3 rum om 81.3 kvm
Ansvarig mäklare
Marcus Strömberg
HAN2614161E52724C4684293BC83755ECAE
Reg. fastighetsmäklare 0709-353621 Maila mig
 Valhallavägen 2, 4tr
Förstora bild
 Valhallavägen 2, 4tr
Förstora bild
 Valhallavägen 2, 4tr
Förstora bild
 Valhallavägen 2, 4tr
Förstora bild
 Valhallavägen 2, 4tr
Förstora bild
Läget är fenomenalt! Ett levande område som erbjuder ett brett utbud av välrenommerade restauranger, mysiga caféer och trendiga butiker. För att nämna några populära restauranger så ligger Bistro Mirabelle, Bar Nombre och Brasserie Balzac i kvarteret. Mysiga och trendiga fik såsom Mahalo och Pom & Flora ligger runt hörnet. Goda burgare och kryddstarka korvar avnjuter du på Lennart och Bror som ligger på Birger Jarlsgatan. Stockholms bästa och godaste pizzor finner du på omåttligt populära Meno Male.

Mycket nära till flera bra skolor och gångavstånd till såväl KTH som Handelshögskolan och Stockholms Universitet samt KI.

Det är även ett perfekt läge för den som lever ett socialt och aktivt liv då SATS, World Class och flertalet joggingspår i Hagaparken och Lill-Jansskogen finns inom 5 minuters avstånd.
På sommaren finns bad vid bryggor och på strand i Brunnsviken och på vintern en perfekt vik för skridskor.

Välsorterade Roslagstulls Matmarknad (ICA Roslagstull) finns runt hörnet på Birger Jarlsgatan och likaså bensinmacken CircleK med hyrbilar och dubbel biltvätt. Mycket goda kommunikationer då såväl T-banans röda linje finns runt hörnet, pendeln är 10 minuter bort och flertalet bussar stannar i kvarteren. Tack vare att Odenplan, Hötorget och Stureplan nås inom bekvämt promenadavstånd samtidigt som man med bil är ute på E4/E18 på minuten är det här läget ett av stadens bästa.