Wallingatan 9, 2tr

Visa alla bilder

Denna bostad är såldSekelskiftesdröm; underbar trea på lugnt och centralt läge

Välkommen till denna fina sekelskiftesvåning på supercentralt och ändå lugnt läge. Här finner ni ett fantastiskt hem, i vacker byggnad anno 1886, som bjuder på en perfekt kombination av sekelskiftescharm som högt i tak, vackert utsmyckad kakelugn, djupa fönsternischer, speglade dörrar och höga golvsocklar – med socialt kök, stilrent badrum med tvättmaskin och framförallt smart planlösning med stort vardagsrum mot gatan och två tysta sovrum och solig balkong mot den lugna innergården. Hemmet är i toppskick, sobert färgsatt med fint kök och badrum.
Läget kan inte bli bättre om man vill kombinera närhet till allt det bästa stan har att erbjuda, och samtidigt bo på en lugn gata. Runt hörnet har ni Drottninggatans puls, flertalet bra restauranger och centralbadet. På några minuters promenad når man både Odenplan, City såväl som Stureplan med sitt utbud av restauranger och butiker. Arlanda express och centralstationen ligger bara 5 minuter från porten. Flertalet av Stockholms bästa skolor ligger och 5-10 minuter från huset; Stockholm International School, Adolf Fredriks skola, Franska Skolan, Viktor Rydberg och Enskilda Gymnasiet och är några exempel. Hiss med plats för barnvagn. Flera garageplatser utan kö i kvarteret.

Adress
Wallingatan 9, 2tr
Antal rum
3 rum om 94 kvm
Ansvarig mäklare
Marcus Strömberg
HAN2614161E52724C4684293BC83755ECAE
Reg. fastighetsmäklare 0709-353621 Maila mig
 Wallingatan 9, 2tr
Förstora bild
 Wallingatan 9, 2tr
Förstora bild
 Wallingatan 9, 2tr
Förstora bild
 Wallingatan 9, 2tr
Förstora bild
 Wallingatan 9, 2tr
Förstora bild
Här bor du med ett fantastiskt läge med direkt access till City såväl som Odenplan och Tegnerlunden med områdets rika utbud av restauranger, caféer, barer och butiker runt hörnet. Frukost tar du på någon av de många bagerierna runtomkring, lunch på Melanders, middag på Nabo, Rolfs Kök eller kanske populära Tennstopets bakficka. Behöver du ett avbrott från pulsen eller bara grönt omkring dig under joggingturen finns Vasaparken eller via den knappt 300 meter långa Barnhusbron kommer man till Kungsholmen och dess vackra promenadstråk längs glittrande vatten. Här finns också mycket goda kommunikationer i form av både tunnelbana och bussar samt pendeltåg och flertalet innerstadsbussar samt Arlanda Express. Närservice i form av livsmedelsaffärer i toppklass (ICA Sabbatsberg och Hemköp), bank, apotek, systembolag och delikatessbutiker finns inom ett par minuters promenad. Du når snabbt City för lördagsshopping och lika enkelt tar du dig till centralstationen. Detta är ett ett av stans bästa lägen med kombinationen och av lugn och citypuls.